Gdzie spędzić długi weekend majowy? Na to pytanie nie jest prosto odpowiedzieć, ponieważ miejsc, które warto odwiedzić jest mnówsto. Wszystko więc zależy od naszych oczekiwań, no i oczywiście finansów.

Zachęcamy więc Państwa do odwiedzenia miejsc, gdzie króluje spokój, a piękno przyrody zrelaksuje nawet najbardziej zestresowanego człowieka. Bo przecież weekend majowy to wspaniały czas na odpoczynek, zarówno fizyczny, jak i psychiczny.

 

BIAŁOWIEŻA

To idealne miejsce na długi weekend majowy. Białowieża jest siedzibą najstarszego w Polsce Parku Narodowego. Powstał on w 1932 roku, od tamtej pory chroni unikalny w skali Europy fragment puszczy pierwotnej. Jest to jednocześnie rezerwat ścisły, gdzie wstęp i zwiedzanie możliwe jest jedynie w grupach z przewodnikiem. Na terenie puszczy poza Parkiem najlepiej poruszać się na rowerach. Warto odwiedzić Rezerwat Pokazowy Żubrów przy drodze do Hajnówki.

 

Zobacz również:

 

KAZIMIERZ DOLNY

Kazimierz Dolny to jedno z popularniejszych miejsc na weekend majowy.  To miasto położone w Małopolskim Przełomie Wisły, w zachodniej części Płaskowyżu Nałęczowskiego. Jest częścią trójkąta turystycznego: Puławy – Kazimierz Dolny – Nałęczów. Od końca XIX w. Kazimierz Dolny stał się miejscowością wypoczynkową. W okolicznych wąwozach zaczęły powstawać wille i pensjonaty dla letników, przede wszystkim z Lublina i Warszawy. Co warto zobaczyć w tym nadwiślańskim Miasteczku? Do najważniejszych zabytkó należą m.in.: kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja – zbudowany w latach 1586-1589; zamek i baszte obronną; kamienice (przy Rynku) o manierystycznym wystroju z ok. 1615 r. należące do braci Przybyłów; jatki drewniane z pocz. XIX wieku na Małym Rynku

oraz drewniane domy z XVIII i XIX w.

 

Zobacz również:

 

MALBORK

W Malborku znajduje się największy ceglany zamek na świecie, będący gratką dla miłośników historii. Średniowieczna twierdza krzyżacka to jedna z najwspanialszych konstrukcji obronnych, w swoim czasie była praktycznie nie do zdobycia.

 

Zobacz również:

 

MIKOŁAJKI

W stolicy żeglarstwa i Wielkich Jezior w maju jest jeszcze pusto. Przedłużony weekend to okazja, by wyruszyć do Rynu, Orzyszu czy też Pisza. Tym bardziej, że w weekend majowy powinno być tu jeszcze pusto, można więc spokojnie przejsć się keją czy też podziewiać pomnik sielawy na rynku.

 

Zobacz również:

 

 

SIENIAWA

To tu jedną ze swoich rezydencji mieli Czartoryscy. Chociaż najbardziej znana jest ich rezydencja w Puławach, to majątek w Sieniawie miał dla rodziny wyjątkowe znaczenie. Szczególnie po Powstaniu Listopadowym spędzali oni więcej czasu w posiadłości nad Sanem. Takim sposobem letnia rezydencja szybko stała się miejscem spotkań szlachty galicyjskiej. Plany jej rozbudowy zniszczyły dwie wojny światowe oraz stacjonowanie wojsk radzieckich.

 

Zobacz również: